2014. július 17., csütörtök

72. Vladimir Nabokov: Lolita

A témája miatt vonakodtam az elolvasásától, de ha már egyszer nem halhatok meg nélküle… 
A bejegyzés előtt átolvastam több véleményt is a könyvvel kapcsolatban, mert nem akartam lehúzni. De ezekben csak az író nyelvezetét emelik ki. Én bevallom, a téma annyira kiverte nálam a biztosítékot, hogy nem igazán tudtam odafigyelni erre. 
A könyv mégis világhírű lett, így a tartalomról nem írnék. De azért kíváncsi lennék, hogy ilyen témával hogyan lehetett az. 
A főhős, Humbert Humbert elég érdekes alak, mai nyelven mondhatjuk róla, hogy fajtalankodó – bár nem erőszakos, mert a kis Lo hagyta – de akkor is az. 
A könyv elején megmagyarázza ugyan, hogy miből alakult ez ki, hogy leragadt egy gyerekkori szerelemnél, aminek tragikus vége lett. A megoldás szerintem mégsem ez lett volna és számomra ez nem magyarázat. 
A téma miatt nem tetszett a könyv, de azért még fogok olvasni Nabokovtól, aki az 1001-es listán más könyvével is szerepel.

2014. július 14., hétfő

71. Guy de Maupassant: A szépfiú

Szeretem a 19. századi regényeket, a franciákkal mégsem vagyok valahogy megelégedve, de azért kapott egy esélyt a könyv.
Főszereplője George Duroy, aki semmi mással nem dicsekedhet, csak a jó kinézetével. Mindenbe belefog, de tenni nem akar semmiért semmit. Majd elkerül egy újságkiadó céghez, ahol cikkeket kellene írnia. De ez sem megy neki, ő mindig a könnyebb utat szeretné választani.
Meg is találja ebben az esetben is, egy feleség személyében, aki helyette megírja - először segítségként, de Duroy hamarosan rájön, hogy neki ez nem elég.
A nagyravágyó fiú egyre befolyásosabb körökbe kerül, csábítja a gazdag feleségeket, akik be is dőlnek a sármos fiatalembernek. Így lépked gyorsan felfelé a társadalmi ranglétrán.
A 19. századi Franciaországban ez teljesen általános volt, mégis a regény jól tükrözi a különböző társadalmi rétegeket.

2014. július 8., kedd

70. Heinrich Böll: Katharina Blum elvesztett tisztessége

A mű alcíme: Miből lehet erőszak és mit tehet velünk nagyon jól tükrözi e rövid regény mondanivalóját és hasznos a ma emberének is.
Katharina házvezetőnőként dolgozik, egyszerű, hétköznapi életet él. Meg van mindene: ház, autó, munkahely, tisztes fizetés.
Egy bálon azonban megismerkedik egy férfival, akit éjszaka felhív a lakására, és másnap eltűnik. Kiderül róla, hogy körözött bűnöző, figyelték tartózkodási helyeit, így Katharinát vallatják és meggyanúsítják, hogy bújtatta a férfit és segített neki a szökésben.
A nőnek nem hisz senki, hiába magyarázza, hogy csak este ismerte meg... Katharina családját is felveszik a kihallgatottak listájára, és súlyos beteg édesanyja másnapra meghal.
Az újságok, hírek mind-mind a nőről szólnak, beállítják összeesküvőnek, bűnösnek, ezzel elindítják a lavinát, ami súlyos bűnhöz vezet: Tötgest - akinek interjút ígér, meggyilkolja.
A mű nagyon tanulságos, a média sajnos a mai napig sem változott...